Dokument kwalifikacyjny (patent) wymagany od osób uprawiających turystykę wodną na wodach śródlądowych i na wodach morskich (z ograniczeniami), na jachtach motorowych, o dowolnej mocy silnika.
Podstawa prawna:
Kandydatom ubiegającym się o nadanie patentu motorowodnego sternika morskiego stawiane są następujące wymagania:
UWAGA 1: od kandydatów tych nie wymaga się posiadania patentu sternika motorowodnego, ani ukończenia stosownego szkolenia motorowodnego z zakresu programowego na patent motorowodnego sternika morskiego (szkolenie to nie jest obowiązkowe!), ani umiejętności pływania (potwierdzonej np. kartą pływacką!).
UWAGA 2: Osoby mające uprawnienia do kierowania okrętami albo statkami w żegludze morskiej uzyskane w Marynarce Wojennej, Straży Granicznej, Marynarce Handlowej, służbie ratowniczej SAR lub rybołówstwie morskim, po spełnieniu wymagań dotyczących liczby rejsów i czasu żeglugi, mogą uzyskać patent motorowodnego sternika morskiego.
Osoby posiadające patent motorowodnego sternika morskiego mogą uprawiać turystykę wodną (motorowodniactwo) w zakresie:
UWAGA: posiadacz patentu motorowodnego sternika morskiego może uprawiać turystykę wodną na jachtach żaglowych (żeglarstwo) w zakresie uprawnień patentu jachtowego sternika morskiego tj. prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych, oraz jachtów żaglowych o długości kadłuba do 18 m po wodach morskich, jeżeli posiada co najmniej patent żeglarza jachtowego.
Osoba podchodząca do egzaminu na patent motorowodnego sternika morskiego spełnić musi następujące warunki:
zobacz: wytyczne egzaminacyjne
na patent motorowodnego sternika morskiego
zobacz: przykładowe testy egzaminacyjne
na patent motorowodnego sternika morskiego
Kolejne nowelizacje przepisów regulujących uprawianie turystyki wodnej (motorowodniactwa) powodowały zmiany w nadawanych uprawnieniach (nowe patenty / licencje motorowodne). Wydawane dotychczas patenty / licencje zachowują swoje dotychczasowe uprawnienia. Istnieje jednak możliwość wymiany "starych" patentów / licencji na wydawane obecnie (z reguły powoduje to uzyskanie nowych, wyższych uprawnień).
Aby wymienić patent lub licencję należy wygenerować wniosek (na stronie internetowej Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego http://www.pzmwinw.pl), a następnie wydrukować go, podpisać i odesłać do biura PZMiNW (Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, ul. Wał Miedzeszyński 379, 03-980 Warszawa) z następującymi załącznikami:
UWAGA:
Szkolenie teoretyczne dla kandydatów na patent motorowodnego sternika morskiego - kurs e-learningowy EdukacjaŻeglarska.pl:
zobacz: MOTOROWODNY STERNIK MORSKI
Szkolenie praktyczne dla kandydatów na patent motorowodnego sternika morskiego (nieobowiązkowe) - polecane przez EdukacjaŻeglarska.pl kursy praktyczne:
zobacz: KURSY MOTOROWODNE (w przygotowaniu)
Egzaminy państwowe dla kandydatów na patent motorowodnego sternika morskiego - zgłoszone do portalu EdukacjaŻeglarska.pl:
zobacz: EGZAMINY MOTOROWODNE (w przygotowaniu)
- wypełnionego wniosku o wydanie patentu (naklejone zdjęcie 3,5 x 4,5 cm),
- oryginału zaświadczenia zdania egzaminu na patent motorowodnego sternika morskiego,
- poświadczenie odbycia stażu w postaci oryginałów opinii z rejsów,
- dowodu opłaty za wydanie patentu (z uwzględnieniem ewentualnej zniżki) - opłata za przeprowadzenie egzaminu na patent żeglarza jachtowego wynosi 50 zł, a w przypadku uczniów i studentów w wieku do 26 lat podlega obniżeniu o 50%,
- kopii dokumentu uprawniającego do zniżki (np. legitymacji szkolnej lub studenckiej) - jeżeli dotyczy,
- pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych na uprawianie turystyki wodnej (w przypadku osoby nieletniej).
UWAGA:
Aby uzyskać duplikat patentu / licencji motorowodnej należy wygenerować wniosek (na stronie internetowej Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego http://www.pzmwinw.pl), a następnie wydrukować go, podpisać i odesłać do biura PZMiNW (Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, ul. Wał Miedzeszyński 379, 03-980 Warszawa) z następującymi załącznikami:
UWAGA: